Kruh brez kvasa je odlična alternativa za ljudi, ki se iz različnih razlogov izogibajo uživanju svežega ali suhega kvasa v živilskih izdelkih. Nekateri opažajo, da so preobčutljivi na to sestavino, saj imajo ob uživanju klasičnih vrst kruha različne težave, kot so napihnjenost, utrujenost ali slaba prebava. Spet drugi se mu izogibajo zaradi prehranskih preferenc, ki vključujejo živila brez glutena ali ogljikovih hidratov.
Nekateri pa se na splošno izogibajo industrijsko pripravljenim živilom ter raje sami spečejo domači kruh, kjer lahko eksperimentirajo z recepti in vključijo sestavine, ki jim najbolj odgovarjajo.
O tem se zadnje čase dosti razpravlja in moramo reči, da so mnenja strokovnjakov ter laikov zelo različna. Kvas sam po sebi ni škodljiv za zdravje, celo nasprotno. Vsebuje namreč veliko mineralov in vitaminov, zlasti B vitamine, ki imajo pozitivne učinke na zdravje ter lepoto kože, las in nohtov. Zakaj potem nekateri raje uživajo kruh brez kvasa?
Gre za glivice kvasovke, naravne organizme, ki s pomočjo izločanja encimov povzročijo fermentacijo. Brez njih ne bi mogli proizvajati piva, vina in drugih alkoholnih pijač, razvijati specifičnih vrst sira s posebnimi okusi in aromami ter bi težko zamesili mehak in puhast kruh ali potico. Kvasovke se uporabljajo tudi v medicinskih in znanstvenih raziskavah za razumevanje bioloških procesov, pa tudi pri proizvodnji nekaterih zdravil.
Tudi če sami spečemo domači kruh, običajno dodamo kocko svežega ali vrečico suhega kvasa. Ko se ta pomeša z moko in sladkorji, se prične fermentacija, pri čemer se ogljikovi hidrati pretvorijo v ogljikov dioksid in alkohol, ki pa pri peki izhlapi. Ravno ogljikov dioksid je tisti, ki pusti v testu zračne mehurčke, tako da postane mehko in prožno.
Kljub temu, da je odlično sredstvo za vzhajanje ter največ prispeva k okusu in teksturi pekovskih izdelkov, pa ga nekateri ljudje ne prenašajo preveč dobro, sploh v kombinaciji z glutenom, ki se nahaja v različnih vrstah moke. Ne moremo trditi, da je kruh brez kvasa bolj zdrav, drži pa, da marsikomu povzroča veliko manj težav kot klasične vrste kruha.
Pri domači peki lahko uporabimo nekaj alternativ, s katerimi se skušamo izogniti uporabi kvasa. Nadomestki vključujejo pecilni prašek, sodo bikarbono, vinski kamen, droži ter druge sestavine.
Pecilni prašek je aktivna snov za vzhajanje, ki s kemično reakcijo sproži tvorbo ogljikovega dioksida. Vinski kamen je pravzaprav vinska kislina, ki se naravno izloča na zamaških ali dnu sodov v obliki drobnih kristalov. Tudi soda bikarbona je kemična snov, ki pri segrevanju razpade na natrijev karbonat, vodo in ogljikov oksid, sproščeni plin pa povzroči vzhajanje testa med peko.
Droži oziroma kislo testo so najstarejše naravno sredstvo za vzhajanje testa. Uporabljajo se kot odlična alternativa, saj dajejo kruhu posebno aromo ter podaljšujejo njegovo obstojnost. Vendar je treba opozoriti, da tudi kislo testo vsebuje nekatere kvasovke, saj so že naravno prisotne v sestavinah.
V naši pekarni, ki se ponaša z dolgoletno tradicijo in ljubeznijo do kruha, smo se z resnostjo in odgovornostjo lotili priprave različic, katerim ne dodajamo kvasa. Tako so nastali pšenični mešani kruhek s semeni, mešano pekovsko pecivo s semeni ter štručka, posuta s sezamom.
Kljub temu, da ga vsi našteti izdelki ne vsebujejo, vas bodo vseeno presenetili s svojo mehkobo in svežino. Domači kruh, v katerega nismo dodali kvasa, je narejen iz pšenične, ržene in ajdove moke, koruznega zdroba, ovsenih kosmičev in štirih vrst semen (lan, sezam, sončnice, bučnice). Tako imenovani Hud kruhek prestavlja pravo eksplozijo bogatih okusov, z visokim deležem vlaknin, vitaminov in mineralov.
Po njegovem vzoru je izdelano tudi Hudo pecivo. Narejeno je iz več vrst mok (pšenična bela in polbela, ajdova, ržena bela, koruzna), ovsenih kosmičev in štirih vrst semen (bučna, lanena, sezamova, sončnična). Dodano je kislo testo, ki daje pecivu svežino in dolgo obstojnost. Skorjica je mehka, rahlo razpokana ter nežno posuta s semeni sezama in lana. Polna semen pa je tudi sočna in mehka sredica.
Hudo štručko boste spoznali po čudovito zapečeni skorjici, ki je bogato posuta s semeni sezama. Štručka je odlična izbira za ljubitelje kruha, ki se izogibajo kvasu in za vse tiste, ki želijo poskusiti nekaj novega in drugačnega.
Največ težav povzroči proces fermentacije, ki ga sprožijo kvasovke v prebavnem sistemu. Ko v testu fermentirajo sladkorje, nastajajo plini, kot je ogljikov dioksid, ta pa je krivec za napihnjenost in občutek napetosti v trebuhu. Poleg tega imajo nekateri ljudje prebavne težave zaradi alergijskih reakcij na kvas. Še posebno pri določenih kombinacijah uživanja klasičnih pekovskih izdelkov, skupaj z zelenjavnimi ali sadnimi sokovi, ko prihaja do fermentacije v prebavnem traktu.
Zato vam predlagamo, da za nekaj časa nadomestite klasične krušne izdelke z drugimi alternativami, pri obrokih pa uživate štručko, pecivo ali kruh brez kvasa. Prepričani smo, da boste kmalu opazili razliko v izboljšanem počutju, urejeni prebavi, manjši napihnjenosti in boljšem razpoloženju.
Vse naštete krušne vrste brez kvasa ter še veliko drugih slastnih pekovskih izdelkov vas pričakuje na prodajnih mestih v vseh večjih mestih in krajih ter vabi, da jih poskusite. Uživajte v bogastvu okusov in arome naših izdelkov.