V njihovi družini je živela tudi babica, ki je redno pekla kruh iz domače moke. Spominja se, kako je babica kruh vedno, preden ga je vstavila v krušno peč, položila na lopar, obložen z listom zelja, ki ga je posula s koruznim zdrobom. To je naredila z namenom, da se kruh ne bil prijel na list. Preden je kruh vstavila v peč ga je še prekrižala.
Gospa Štefka se je kot živilski tehnik v Pekarni Grosuplje zaposlila pred 20 leti. Na začetku je delala v proizvodnji, ko pa je postala mamica, je zaprosila za premestitev. Zdaj že vrsto let dela v ekspeditu- skladišču. To delo ji odgovarja zaradi lažjega urnika, ker je mož veliko službeno odsoten.
Smo zelo povezana družina, če je le mogoče vsa opravila opravljamo skupaj. Uživamo v naravi in vrtnarjenju v našem »gartlcu«. Zelo radi tudi kolesarimo in hodimo v hribe. Čeprav ne živim več na kmetiji sem obdržala tradicijo peke kruha in ga pečem vsak vikend. Moja družina je vesela, ko zadiši po pečenem kruhu. Poleg kruha pečem še potico, štrudelj in rolade. Otroka sta vedno navdušena. Večkrat povesta, da za njiju spečem najboljši kruh in štrudelj. Otroka zelo rada pomagata pri pripravi kruha. Pripravita sestavine in pekač, presejeta moko, in na koncu pred peko premažeta kruh z jajcem.
Kruh vedno peče iz pirine polnozrnate moke, ki jo dobi na eko kmetiji.
Kruh vedno zamešam iz 50 % pirine polnozrnate in 50 % pšenične bele moke, ki jo obvezno vso presejem. Posebej pripravim kvasni nastavek. Kruhu ne dodajam dodatkov, kot so semena. K moki dodam olivno olje in sol. Na koncu dodam še kvasni nastavek ter vodo. Menim, da je kruh, ki ga zamešam strojno, boljši, mehkejši in tudi otroci ga imajo rajši.
Testa iz pirine moke se ne gnete oz. ne meša močno ali predolgo, ker se lahko začne drobiti. Peciva in kruh iz pirine moke nikoli ne vzhajajo tako visoko kot če bi jih pekli iz pšenične moke.
Vzhaja toliko časa, da naraste, vendar ne tako visoko, kot če bi pekli samo iz pšenične moke. Še enkrat pregnetem in prestavim testo v modelni pekač, da še enkrat vzhaja. Preden ga damo v peko, otroka še premažeta kruh z jajcem. Če kruh premažemo z jajcem, da dobi skorjica lepo barvo in lesk. Po peki kruh vedno pustim 5 minut stati, nato ga vzamem iz pekača in položim na rešetko. Na koncu ga še pokrijem s servietom, da se počasi ohladi.
Po pripovedovanju gospe Štefke se kruh nima časa ohladiti, ker ga navadno še vročega zmanjka. Vendar to ni problem, ker kruh peče vsak vikend na njihovem drugem domu, kjer imajo starejšo hišo s krušno pečjo in štedilnikom na drva, ki dobro služi za peko kruha. Iz hiše vsako soboto in nedeljo diši po sveže pečenem kruhu. To vedo tudi njihovi prijatelji in jih najraje obiščejo ravno za vikende, da uživajo v Štefkinem domačem pirinem kruhu.