Beljakovinski kruh je odličen prigrizek za zajtrk, kosilo in večerjo. Tudi med obroki, si ga mnogi privoščijo košček ali dva, po njem pa radi segajo predvsem tisti, ki potrebujejo energijo pred, ali želijo nahraniti mišice po vadbi. V Pekarni Grosuplje smo za vas pripravili odlični proteinski kruh – pšenični mešani Proteinc s semeni, ki je od zunaj bogato posut s sončnicami in sezamom. Priljubi se vsem, ki ga poskusijo. Njegova sredica je temno rjave barve, sočna, enakomerno luknjičasta, gosta ter polna mletih bučnih semen in lana. Poleg visoke vrednosti beljakovin, vsebuje tudi veliko prehranskih vlaknin, ki pozitivno vplivajo na zdravje.
Beljakovinski kruh pripomore k povečanju in vzdrževanju mišične mase ter prispeva k ohranjanju zdravih kosti. Mnogi, ki se želijo znebiti maščobnega obroča okoli trebuha, posežejo po proteinskih prigrizkih in zamenjajo beli kruh s Proteincem. Skupaj s premišljeno sestavljeno prehrano in prilagojenimi jedilniki z majhnim deležem ogljikovih hidratov, se rezultati kmalu pokažejo.
Seveda je treba tudi nekaj vztrajnosti in volje do gibanja. Pogosto dnevna rutina tega ne dopušča, zato se mnogi, ki želijo izgubiti kilogram ali dva, odpovedo glavnim obrokom. To seveda ni ne zdravo, ne koristno, niti prijetno. Bolje je število obrokov povečati, njihovo velikost zmanjšati in poseči po zdravi in okusni hrani, ki telesu nudi vse kar potrebuje.
Živimo v času prehrane bogate s sladkorji, konzervansi, ogljikovimi hidrati, umetnimi aromami, aditivi, barvili… zaradi katere je zdravje ljudi ves čas na preizkušnji. Vendar pa obstajajo množice, ki se zavzemajo za zdravo prehrano in gibanje. Na srečo, njihovo število konstantno narašča, skupaj z zanimanjem za zdrave alternative, vključno z zdravim beljakovinskih kruhom in drugimi živili.
Človeško telo potrebuje mikrohranila, da lahko vzpostavlja ravnovesje v celicah. Rastlinski izdelki, vključno z beljakovinskim, polnozrnatim kruhom vsebujejo manj nasičenih maščob kot meso ali mlečni izdelki in seveda več vlaknin. Poleg mikrohranil, organizem potrebuje tudi dvajset gradnikov beljakovin in le enajst jih lahko ustvari samo. Preostalih devet mora dobiti iz zunanjih virov – iz hrane. Težava je v tem, da vsa živila rastlinskega izvora ne morejo nuditi vseh – beljakovinski kruh pa zagotavlja vse potrebne aminokisline, ki jih telo potrebuje. To pa še ni vse. Poleg tega, da so okusne, se te tudi lažje absorbirajo.
Včasih je veliko živil, ki so vsebovala visoko vsebnost vlaknin in nizko vsebnost ogljikovih hidratov (vključno s kruhom) slovelo po tem, da so zdrava niso pa bila toliko okusna. Po svetu se še danes trudijo izboljšati okus »zdravega«. V Pekarni Grosuplje menimo, da nam je to uspelo. Ko smo izdelali beljakovinski kruh Proteinc, se je ljudem hitro priljubil tako z okusom, kot s simpatično modelno obliko, zato se stranke rade vračajo ponj.
V naši ponudbi lahko najdete tudi zdrav polnozrnat kruh z lanom, z uživanjem katerega, boste zmanjšali tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa dva – izbira polnozrnatih jedi je namreč eden izmed najpomembnejših dejavnikov za zmanjšanje tveganja, za nastanek različnih bolezni. Ni pomembno ali je to laneni, rženi, ali pirin polnozrnat kruh, pomembno je, da hrano iz oluščenih žit zamenjate za takšno iz neoluščenih.
Dokazano je, da takšna živila zmanjšujejo vrednost holesterola v krvi, podaljšujejo občutek sitosti, pripomorejo k urejeni prebavi, preventivno delujejo proti boleznim črevesja ter srčno – žilnim obolenjem in uravnavajo koncentracijo sladkorja v krvi. Razlogov, da izberete polnozrnat kruh namesto belega, je torej veliko, kar pa ne pomeni, da si ne smete več privoščiti belega, ali koruznega kosa kruha in si z njim od časa do časa pocrkljati brbončice.
Pirin polnozrnat kruh iz naše pekarne je izdelan iz 100 % pirine moke, kateri je dodano naravno pirino kislo testo. Skorja je okrašena s pirinimi kosmiči, zato boste z veseljem jedli tudi z očmi. Tako kot polnozrnat kruh z lanom velja za visok vir beljakovin in prehranskih vlaknin. Slednji je izdelan iz polnozrnate pšenične moke ter lanenih semen in je odlična podlaga za zelenjavne namaze ali kot priloga za zdrave enolončnice.
V čem se črni kruh razlikuje od belega? Bistvena razlika je v moki. Bela je iz dvakrat in črna iz enkrat mletega žita, slednja po sestavi ni tako fina, je pa bogata z kalcijem, kalijem, fosforjem, železom in vitamini B1, B2, A in E. Včasih je veljal beli hleb za simbol blaginje, danes pa mnogi raje posežejo po črnem kruhu saj je nedvomno bolj zdrav, kljub temu pa velike razlike v kalorijah ni.
Črni kruh Matevž ima obliko hlebca, izdelan pa je iz pšenične črne in majhnega deleža ržene moke. Njegova dolga priprava je tradicionalna. Dodano mu je naravno kislo testo zato se lahko pohvali z dolgo obstojnostjo in svežino. Lahko pa izberete dolgo in ozko Grosupeljsko črno štručko, katere sredica je sočna, mehka in drobno luknjičasta, skorja pa je temno rjava, hrustljava in naravnost odlična.
Ne glede na to ali boste izbrali črni kruh, proteinski, oziroma polnozrnat, ste lahko prepričani, da smo ga izdelali s srcem in s spoštovanjem do dolgoletne tradicije peke slovenskega kruha.