Koruzni kruh se ponaša z zapeljivo hrustljavo skorjico ter edinstvenim, rahlo sladkastim okusom. V sebi skriva pravo bogastvo beljakovin, antioksidantov, magnezija ter vitamina E. Ima nekoliko manjši glikemični indeks kot izdelki iz prečiščene bele moke, zato ga strokovnjaki priporočajo kot živilo, ki pomaga uravnavati raven sladkorja v krvi. Ker se v vsakem koščku nahaja tudi obilo vlaknin, pripomore k urejanju prebave ter ohranjanju zdrave telesne teže.
Če pobrskate po spletnih straneh na temo “koruzni kruh recept“, boste našli številne recepture, ki se razlikujejo tako po sestavinah, kot tudi po načinih priprave. Kljub raznolikosti pa je običajno glavna sestavina vseh receptov koruzna moka. Tej se zaradi boljše elastičnosti in zračnosti testa dodajajo tudi druge vrste, kot so pšenična ali ovsena moka. Z dodatkom različnih semen ali zdroba pa lahko še dodatno obogatimo slastno sredico.
Kakšno pa je razmerje koruzni kruh kalorije? Natančna hranilna vrednost je odvisna od sestavin posameznega izdelka, na splošno pa velja, da ima koruzni kruh z visokim deležem koruzne moke manj kalorij od belega. Testo se pripravi hitro in enostavno, saj ne potrebuje toliko gnetenja kot druge vrste mok. Ob pravilnem shranjevanju zdrži precej dolgo časa. A ker je tako okusen, dišeč in mamljiv, ga običajno pospravimo v želodček, še preden bi lahko to trditev preizkusili v praksi.
Peka kruha je pomemben del naše kulturne dediščine, saj že od nekdaj predstavlja osnovno prehransko živilo. Na slovenskih tleh so nekoč pripravljali koruzni kruh z drožmi, saj niso poznali kvasa v takšni obliki kot danes. Naši predniki so za testo uporabljali avtohtono belo koruzo, ki jo na nekaterih kmetijah srečamo še dandanes.
Če iščete za koruzni kruh recept, ki ne zahteva posebnega gnetenja, je potrebno moko predhodno popariti. Moko so tudi nekoč poparili, zato da se je v njej aktiviral škrob. Ta postopek je zagotavljal lažjo prebavljivost kruha, poleg tega pa se je izboljšala njegova tekstura in se je manj drobil.
Poparjena moka namreč absorbira več vlage, kar omogoča, da se sestavine bolje vežejo in postane sredica bolj sočna. Eden od razlogov, da je za koruzni kruh recept vseboval to navodilo, je tudi odpravljanje grenkega okusa, ki je včasih prisoten v surovi moki. Čeprav je bil nekoč postopek priprave precej dolgotrajen, pa je bil zato končni izdelek polnega ter bogatega okusa.
Koruzni kruh je bil zmeraj priljubljen in cenjen, saj je bil hranljiv in nasiten. V Sloveniji obstaja veliko tradicionalnih receptov za pripravo, ki pa se lahko razlikujejo glede na osebne preference ali geografsko lego.
Kalorična vrednost se razlikuje glede na recept in sestavine, v povprečju pa se giba med 240 in 300 kalorijami na 100 gramov. Pomembno je vedeti, da se glede na dodatke v obliki maščob, semen ali oreščkov, ki jih zamesite v koruzni kruh kalorije končnega izdelka lahko precej razlikujejo. Po drugi strani pa predstavljajo ti dodatki pomemben vir mineralov, vitaminov in vlaknin, ki še izboljšajo teksturo, nadgradijo okus ter so pomembni za zdravje.
Ko iščete sestavine za koruzni kruh recept običajno vsebuje tudi dodatek pšenične moke, ki izboljša strukturo in zmehča sredico. Za tiste, ki se izogibajo glutenu, obstajajo alternative, kot je uporaba riževe, ajdove ali kvinojine moke. V nekaterih receptih se lahko uporabi tudi grobo mleta moka ali zdrob za posip testa pred peko. Še vedno ga lahko pripravite tudi po tradicionalnih recepturah z uporabo droži, ali pa mu z dodatkom kvasnega nastavka izboljšate sredico, da ostane dlje časa mehka in sveža.
V sodobnem času je zelo priljubljen tudi koruzni kruh recept katerega vključuje ovseno polnozrnato moko, zdrob in drobljena bučna semena. Poleg visokega deleža vlaknin ter beljakovin ima precej manj maščob in posledično tudi kalorij.
V edinstvenem okusu lahko uživate povsem samostojno ali ga uporabite kot prilogo različnim jedem, na primer juham, golažu, enolončnicam ali solatam. Koruzni kruh se odlično poda tudi k različnim namazom, kot so maslo, med, marmelada ali sirni namazi. Prav tako se lahko uporablja za pripravo sendvičev z različnimi nadevi. Za popestritev okusa lahko uporabite semena, zelišča ali začimbe.
Če želite razvajati svoje brbončice in pripraviti malce drugačen sendvič, je seveda glavna sestavina koruzni kruh recept pa vključuje še rezine pečenega piščanca, sir, paradižnik, solato in kumare. Pred pripravo lahko rezini kruha premažete z maslom in popečete na vroči ponvi, tako da bo prigrizek zares hrustljav, v sredini pa bo ostal sočen.
Kje lahko kupite najboljši koruzni kruh?
Seveda ga lahko spečete sami doma, a dovolite, da to za vas naredijo vrhunski peki Pekarne Grosuplje. Pri nas pripravljamo okusen domač kruh, ki združuje tradicionalne recepture naših babic s sodobnimi tehnološkimi postopki. Ker je narejen iz najbolj kakovostnih sestavin, je znan po svoji svežini, vonju in okusu, ki vsakodnevno privablja številne zadovoljne kupce v različne trgovine po celi Sloveniji.
Izogibamo se uporabi aditivov, zato izdelujemo naše najbolj prodajane izdelke brez kakršnih koli umetnih dodatkov. Večina naših hlebčkov in štručk vsebuje tradicionalna slovenska žita, ki so zrasla na domačih tleh. Upamo si trditi, da s svojim načinom dela uspešno ohranjamo ljudsko izročilo, delimo znanje z novimi generacijami, svojim strankam pa ponujamo vrhunske krušne izdelke.
vir: https://pekarna-grosuplje.si/